Forma corectă este "logo-uri" (cu cratimă între "logo" și "uri"). Iată câteva informații despre acest cuvânt:
- Forma corectă: Logo-uri
- "Logo-uri" este forma corectă și se folosește în limba română standard pentru a face pluralul cuvântului "logo," care se referă la un simbol, emblemă sau marcă grafică utilizată pentru a reprezenta o companie, o marcă sau un produs.
- Semnificație: "Logo-uri" indică faptul că se vorbește despre mai multe astfel de simboluri grafice. Este utilizat atunci când se dorește să se facă referire la mai multe astfel de elemente de identitate vizuală.
- Etimologie: Cuvântul "logo" provine din limba engleză și a fost împrumutat în limba română. Pluralul "logo-uri" este format prin adăugarea sufixului "-uri."
- Utilizare corectă în context: "Acestea sunt câteva exemple de logo-uri celebre" sau "Companiile își schimbă adesea logo-urile pentru a-și reîmprospăta imaginea."
În concluzie, forma corectă este "logo-uri," iar "logouri" nu este o formă corectă în limba română standard pentru a face pluralul cuvântului "logo."