Definiție și ce înseamnă vomitare

1. [DEX '09] VOMITARE, vomitări, s. f. Faptul de a vomita; vomă, vomisment. – V. vomita.

2. [MDA2] vomitare sf [At: ENC. ROM. II, 289 / Pl: ~tări / E: vomita] Vomă (1).

3. [DEXI] vomitare s.f. Faptul de a vomita. • pl. -ări. /v. vomita.

4. [DLRLC] VOMITARE, vomitări, s. f. Faptul de a vomita; debordare.

5. [DN] VOMITARE s.f. Acțiunea de a vomita și rezultatul ei; vomare; vomisment. [< vomita].

6. [DEX '09] VOMITA, vomit, vb. I. Tranz. A da afară prin esofag și pe gură mâncarea ajunsă în stomac (și în intestinul subțire); a vărsa, a voma, a borî. – Din it., lat. vomitare.

7. [MDA2] vometa v vz vomita

8. [MDA2] vomita vt(a) [At: ALEXI, W. / V: fometa, fomenta, fomida, fo~, fum~, ~meta / Pzi: vomit, (reg) ~tez / E: lat vomitare] A elimina prin esofag și pe gură conținutul stomacului Si: a vărsa (34), a voma (1), (pop) a borî1 (2), a deborda (4), (reg) a răcni2, a turna1, a vomega.

9. [DEXI] vomita vb. I. tr. A da afară pe gura mîncarea ajunsă în stomac (și în intestinul subțire); a voma, a vărsa, (pop.) a borî. A avut migrenă..., a vomitat..., voia și el injecții (CA. PETR.). • prez.ind. vomit. /<lat. vomitare.

10. [DEX '98] VOMITA, vomit, vb. I. Tranz. A da afară prin esofag și pe gură mâncarea ajunsă în stomac (și în intestinul subțire); a vărsa, a voma, a borî. – Din it. vomitare.

11. [DLRLC] VOMITA, vomitez, vb. I. Tranz. A vărsa (5).

12. [DN] VOMITA vb. I. tr. A da afară pe gură mîncarea ajunsă în stomac și nedigerată bine; a vărsa, a voma. [Cf. lat., it. vomitare].

13. [MDN '00] VOMITA vb. tr. a da afară pe gură mâncarea ajunsă în stomac și nedigerată bine; a voma. (< lat., it. vomitare)

14. [Șăineanu, ed. VI] vomità v. Med. a vărsa, a scoate cu sforțare din gură materiile conținute în stomac.

15. [Scriban] *vomitéz v. tr. (lat. vómito, -áre, a vărsa des, d. vómere, a vărsa). Med. Vărs, daŭ înapoĭ pe gură cele înghițite.

16. [DOOM 3] vomitare s. f., g.-d. art. vomitării; pl. vomitări

17. [DOOM 2] vomitare s. f., g.-d. art. vomitării; pl. vomitări

18. [DOOM 3] vomita (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. vomit, 2 sg. vomiți, 3 vomită; conj. prez. 1 sg. să vomit, 3 să vomite

19. [DOOM 2] vomita (a ~) vb., ind. prez. 3 vomită

20. [Argou] A VOMITA a beli vulpea, a borî, a da la boboci / la rațe, a decarta, a se răsti la bocanci, a striga Iorgu, a-l striga pe Bebe / pe Iorgu, a-și vărsa și mațele, a-i veni cu taxă inversă.

21. [Argou] vomita, vomit v. i. (intl.) 1. a denunța, a informa. 2. a recunoște faptele comise.

Sursă: DEX online sub licență GNU GPL

Alte articole interesante...

1. [MDA2] vernichiu sn [At: (a. 1805) GRECU, P. 397 / V: vernichi / Pl: […]
1. [DEX '09] VERNIER, verniere, s. n. Scară gradată suplimentară trasată pe rigleta sau pe […]
1. [DEX '09] VERNIL adj. invar., s. n. 1. Adj. invar. De culoare verde-deschis. 2. […]
1. [DEX '09] VERNISA1, vernisez, vb. I. Tranz. A acoperi un tablou în ulei cu […]
1. [DEX '09] VERNISAJ, vernisaje, s. n. 1. Faptul de a vernisa1. 2. Deschidere oficială, […]
1. [DEX '09] VERNISAJ, vernisaje, s. n. 1. Faptul de a vernisa1. 2. Deschidere oficială, […]
1. [MDA2] vernisare sf [At: OPRESCU, S. 86 / Pl: ~sări / E: vernisa1] Vernisaj […]
1. [MDA2] vernisat, ~ă a [At: NOM. MIN. I, 460 / Pl: ~ați, ~e / […]
Copyright 2026 © Explicativ.ro