Definiție și ce înseamnă tokiot

1. [DEX '09] TOKIOT, -Ă, tokioți, -te, s. m. și f. 1. S. m. și f. Persoană originară, sau locuitor din Tokio. 2. Adj. Care aparține capitalei Tokio sau tokioților (1); privitor la Tokio sau la tokioți. [Pr.: -ki-ot] – Tokio (n. pr.) + suf. -ot.

2. [MDA2] tokiot, ~ă [At: DEX-S / P: ~ki-ot / Pl: ~oți, ~e / E: Tokio + -ot] 1-2 smf Persoană care face parte din populația de bază a orașului Tokio sau este originară din Tokio. 3 smp Populația de bază a orașului Tokio. 4-5 a Care aparține orașului Tokio sau tokioților (3). 6-7 a Privitor la Tokio sau la tokioți (3). 8-9 a Caracteristic orașului Tokio sau tokioților (3). 10 a Originar din orașul Tokio.

3. [DCR2] tokiot, -ă adj. Care aparține orașului Tokio ◊ „Rata de creștere a populației tokiote [...] a fost cea mai scăzută din ultimul deceniu.” R.l. 15 IV 73 p. 6 (din Tokio + -ot; DEX-S)

4. [DOOM 3] tokiot (desp. -ki-ot) adj. m., s. m., pl. tokioți; adj. f., s. f. tokiotă, pl. tokiote

5. [DOOM 2] tokiot (referitor la Tokio) (-ki-ot) adj. m., s. m., pl. tokioți; adj. f., s. f. tokiotă, pl. tokiote

6. [DOOM] tokiot [1]

Sursă: DEX online sub licență GNU GPL

Alte articole interesante...

[MDA2] sterpetar sm [At: H XII, 227 / Pl: ~i / E: sterpet + -ar] […]
1. [DEX '09] STREPEZI, strepezesc, vb. IV. Refl. și tranz. A (se) produce o senzație […]
1. [DEX '09] STERPEZI vb. IV v. strepezi. 2. [DEX '09] STREPEZI, strepezesc, vb. IV. […]
1. [DEX '09] STERPEZIT, -Ă adj. v. strepezit. 2. [MDA2] sterpezit, ~ă a vz strepezit […]
1. [MDA2] sterpi v vz stârpi 2. [DEX '09] STÂRPI, stârpesc, vb. IV. 1. Tranz. […]
1. [MDA2] sterpăciune sf [At: BUDAI-DELEANU, LEX. / V: stârpici~, (îvr) stărpici~, (reg) stărpăciune[1], stăr~, […]
1. [MDA2] sterpie sf [At: PSALT. 62 / V: stâr~ / E: sterp + -ie] […]
1. [MDA2] sterpitate sf [At: BREZOIANU, R. 56 / Pl: ? / E: sterp + […]
Copyright 2026 © Explicativ.ro