1. [DEX '09] NIPLU, nipluri, s. n. Piesă în formă de tub, cu ajutorul căreia se realizează asamblarea a două conducte, țevi, cabluri etc. – Din engl. nipple.
2. [MDA2] niplu sn [At: LTR / Pl: ~uri / E: eg nipple] Piesă de legătură în formă de tub, cu ajutorul căreia se face asamblarea a două conducte sau a două piese.
3. [DN] NIPLU s.n. Tub scurt, cu sau fără filet la exterior, folosit la asamblarea a două conducte sau a altor piese tubulare. [< engl. nipple, germ. Nippel].
4. [MDN '00] NIPLU s. n. tub scurt, cu sau fără filet, folosit la asamblarea a două conducte, țevi sau cabluri. (< engl. nipple, germ. Nippel)
5. [DOOM 3] niplu (desp. ni-plu) s. n., art. niplul; pl. nipluri
6. [DOOM 2] niplu (ni-plu) s. n., art. niplul; pl. nipluri
7. [DLR - tomul X] NIPLU s. n. Piesă de legătură în formă de tub, cu ajutorul căreia se face asamblarea a două conducte sau a două piese cu găuri. cf. LTR, DER. – pl.: nipluri. – Din engl. nipple.
Sursă: DEX online sub licență GNU GPL