Definiție și ce înseamnă metastabil

1. [DEX '09] METASTABIL, -Ă, metastabili, -e, adj. (Despre echilibru) Care aparent este stabil, dar care la cea mai ușoară perturbație exterioară se distruge. – Din fr. métastable (după stabil).

2. [MDA2] metastabil, ~ă a [At: DEX / Pl: ~i, ~e / E: fr métastable] (D. echilibru) Care aparent este stabil, dar care la cea mai ușoară perturbație exterioară se distruge.

3. [DN] METASTABIL, -Ă adj. 1. (Despre o stare de echilibru) Care se distruge la o ușoară perturbație. 2. (Despre un nivel energetic) Care are o viață relativ lungă. [Cf. fr. métastable].

4. [MDN '00] METASTABIL, -Ă adj. 1. (fiz.; despre echilibru) aparent stabil, dar care se distruge la o ușoară perturbație exterioară. 2. (despre un nivel energetic) care are o viață relativ lungă. (< fr. métastable)

5. [DOOM 3] metastabil (desp. -tas-ta-/-ta-sta-) adj. m., pl. metastabili; f. metastabilă, pl. metastabile

6. [DOOM 2] !metastabil (-tas-ta-/-ta-sta-) adj. m., pl. metastabili; f. metastabilă, pl. metastabile

Sursă: DEX online sub licență GNU GPL

Alte articole interesante...

1. [MDA2] metalotecă sf [At: DN3 / Pl: ~eci / E: it metalloteca] 1 Muzeu […]
1. [MDA2] metalotehnică sf [At: DN3 / Pl: ~ici / E: metalo- + tehnică] Ramură […]
1. [DEX '09] METALOTERAPIE s. f. Tratament cu compuși metalici, folosit în unele boli. – […]
1. [DEX '09] METALOTERMIE s. f. Procedeu de obținere a unor metale din compușii lor […]
1. [MDA2] metalotipie sf [At: DN3 / Pl: ~ii / E: fr métallotypie] 1-2 Metalografie […]
1. [MDA2] metalurgicesc, ~ească a [At: MOLNAR, I. 49/25 / V: ~ghicesc / Pl: ~ești […]
1. [DEX '09] METAMAGNETISM s. n. Formă specifică de magnetism, prezentată de unele substanțe. – […]
[MDN '00] METAMATEMATIC, -Ă I. adj. referitor la matematică. II. s. f. știință care studiază […]
Copyright 2026 © Explicativ.ro