Definiție și ce înseamnă întruchipa

1. [DEX '09] ÎNTRUCHIPA, întruchipez, vb. I. Tranz. 1. A înfățișa în forme concrete, a reprezenta. ♦ Refl. A-și găsi o expresie concretă în cineva sau în ceva, a lua formă concretă, a se realiza. 2. A întocmi; a forma, a alcătui. – Întru + chip sau într-un chip.

2. [MDA2] întruchipa [At: IORGA, L. I, 62 / V: ~ulpica, ~umpica, ~unc~, ~upica / Pzi: ~pez / E: întru + chip] 1 vt A înfățișa în forme concrete o idee abstractă Si: a reprezenta. 2 vr A-și găsi o formă concretă în cineva sau în ceva Si: a se realiza. 3 vt (Reg) A împerechea. 4-5 vtr (Buc) A (se) echilibra. 6 vr (Reg) A plăti pe din două. 7 vt (Reg) A potrivi ceva cu altceva. 8 (Reg) vt A alcătui. 9 vt (Reg) A întocmi ceva cu greutate. 10 vt (Reg) A face cu greu rost de ceva. 11-12 vtr A(-și) transforma chipul sau forma asemănându-se cu altceva.

3. [DLRLC] ÎNTRUCHIPA, întruchipez, vb. I. Tranz. 1. A înfățișa (ceva) în forme concrete, a reprezenta. V. întrupa. Uniunea Sovietică întruchipează triumful, istoric al leninismului. LUPTA DE CLASĂ, 1950, nr. 4, 33. Sute de ani de-a rîndul folclorul a fost pentru poporul nostru cea mai însemnată formă de viață culturală în care el și-a întruchipat năzuințele. BENIUC, P. 7. S-a însurat cu o fată bogată și urîtă, dar a iubit-o ca ochii din cap, căci ea îi întruchipa pămînturile, casa, vitele, toată averea. REBREANU, I. 56. ♦ Refl. A-și găsi expresie concretă în cineva sau în ceva, a lua formă concretă, a se realiza. Comisul Manole își întoarse privirile spre zarea cîmpiei, unde străluceau aburii afundului depărtării și se întruchipau umbrele de vis ale trecutului scufundat. SADOVEANU, F. J. 514. 2. A forma, a alcătui, a întocmi, a înjgheba. Patru doage își alege, Le-ntocmește, le-ncleiază: Fluier cu răsunet mîndru Astfel își întruchipează. IOSIF, P. 73. Un praznic să cătăm să-ntruchipăm. CONTEMPORANUL, III 292.

4. [Șăineanu, ed. VI] întruchipà v. Mold. a împreuna, a alcătui cam cu anevoie. [Fuziune din chip și întrupa].

5. [MDA2] întrumpica v vz întruchipa

6. [MDA2] întrunchipa v vz întruchipa

7. [MDA2] întrupica v vz întruchipa

8. [Scriban] *întruchipéz v. tr. (întru 2 și chip). Cuv. fabricat. Rar. Închipuĭesc, formez, realizez, reproduc, reprezent.

9. [DOOM 3] întruchipa (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. întruchipez, 3 întruchipează; conj. prez. 1 sg. să întruchipez, 3 să întruchipeze

10. [DOOM 2] întruchipa (a ~) vb., ind. prez. 3 întruchipează

Sursă: DEX online sub licență GNU GPL

Alte articole interesante...

1. [MDN '00] JOCULAR, -Ă adj. glumeț. (< lat. iocularis) 2. [DGS] jocular, -ă adj. […]
1. [DEX '09] JOCULEȚ, joculețe, s. n. Diminutiv al lui joc; jocușor, jocuț. – Joc […]
1. [DEX '09] JOCUȘOR, jocușoare, s. n. (Rar) Joculeț. [Var.: (pop.) jocșor s. n.] – […]
1. [DEX '09] JOCUȚ, jocuțuri, s. n. (Reg.) Joculeț. – Joc + suf. -uț. 2. […]
1. [DEX '09] JOCȘOR s. n. v. jocușor. 2. [MDA2] jocșor sn vz jocușor 3. […]
1. [MDA2] jodler sn [At: DN3 / P: io~ / Pl: ~e / E: fr […]
1. [DEX '09] JOFRĂ, jofre, s. f. Prăjitură de formă cilindrică din cremă de ciocolată […]
1. [DEX '09] JOGGING s. n. Alergare ușoară practicată pentru întreținerea sănătății. [Pr.: ğoghing] – […]
Copyright 2026 © Explicativ.ro