1. [MDA2] furtuială sf vz fuituială
2. [CADE] FURTUIALĂ 👉 FUITUIALĂ.
3. [Scriban] furtuĭálă, V. fultuĭală.
4. [DEX '09] FUITUIALĂ, fuituieli, s. f. 1. (Înv. și reg.) Material folosit în exploatările miniere la astuparea găurilor de mină. 2. (Înv.) Umplutură făcută din câlți, cârpe, hârtie, care se băga în pușcă sau în pistol peste alice sau peste pulbere. [Pr.: -tu-ia-. – Var.: fultuială s. f.] – Fuitui (reg. „a îndesa” < magh.) + suf. -eală.
5. [DEX '09] FULTUIALĂ s. f. v. fuituială.
6. [MDA2] fuituială sf [At: NEGRUZZI, S. I, 11 / P: ~tu-ia~ / V: fult~, furt~ / Pl: ~ieli / E: fuitui + -eală] 1 (Îrg) Material folosit în exploatările miniere la astuparea găurilor de mină. 2 (Înv) Umplutură făcută din câlți, cârpe, hârtie, care se băga în pușcă sau în pistol peste alice sau peste pulbere.
7. [MDA2] fultuială sf vz fuituială
8. [CADE] ❍FUITUIALĂ, FULTUIALĂ, FURTUIALĂ sf. Mold. ⚔️ Umplutură de pușcă sau de pistol, din cîlți, cîrpe sau hîrtie, ce se bate peste alice sau iarbă: sărmană bibliotecă! toată a slujit de fultuială Ianicerilor NEGR. [fuitui].
9. [DLRLC] FULTUIALĂ, fultuieli, s. f. 1. Material folosit în exploatările miniere la astuparea găurilor de mină. 2. (Învechit) Umplutură făcută din cîlți, cîrpe, hîrtie, care se bate în pușcă sau în pistol peste alice sau peste pulbere.
10. [Scriban] fuĭtuĭálă, fuĭtuĭésc, V. fult-.
11. [Scriban] fultuĭálă și furtuĭálă f., pl. ĭelĭ (d. fultuĭesc). Mold. Zdrențe, cîlț orĭ hîrtie care se îndeasă în țeava puștiĭ peste praf și alice. V. bură 2.[1]
12. [DOOM 3] fuituială (reg.) (desp. fui-) s. f., g.-d. art. fuituielii; pl. fuituieli
13. [DOOM 2] fuituială (reg.) (fui-) s. f., g.-d. art. fuituielii; pl. fuituieli
Sursă: DEX online sub licență GNU GPL