1. [DEX '09] CREOZOT s. n. (Chim.) Amestec de fenoli, în principal guaiacol și crezoli, obținut din gudroanele de lemn sau de cărbune; lichid uleios, incolor sau galben-deschis, caustic, cu miros caracteristic. [Pr.: cre-o-. – Var.: creuzot s. n.] – Din fr. créosote.[1]
2. [MDA2] creozot sn [At: BIANU, D. S. / P: cre-o~ / V: ~euz~ / Pl: ~uri / E: fr créosote] (Chm) Lichid uleios, gălbui și caustic, cu miros tare, obținut din distilarea gudroanelor de lemn, folosit în industrie și medicină.
3. [CADE] * CREOZOT sbst. 🔬 Lichid incolor, caustic, cu miros neplăcut, ce se extrage din gudron și se întrebuințează în medicină spre a opri hemoragiile, și în economia domestică, spre a feri cărnurile de putrefacție [fr.].
4. [DEX '98] CREOZOT s. n. Lichid uleios, incolor sau gălbui, caustic, cu miros caracteristic, extras prin distilare din gudronul de lemn sau de cărbune, întrebuințat în industrie (la impregnarea lemnului) și în medicină (ca expectorant în bronșitele cronice). [Pr.: cre-o-. – Var.: creuzot s. n.] – Din fr. créosote.
5. [DLRLC] CREOZOT s. n. Lichid uleios, gălbui și caustic, extras prin distilare din gudronul de lemn, cu întrebuințări în industrie și în medicină. – Pronunțat: cre-o-. – Variantă: creuzet s. n.
6. [DLRM] CREOZOT s. n. Lichid uleios, gălbui și caustic, extras prin distilare din gudronul de lemn, întrebuințat în industrie și în medicină. [Pr.: cre-o-. – Var.: creuzot s. n.] – Fr. créosote (< gr.).
7. [DN] CREOZOT s.m. Lichid uleios, gălbui și caustic, cu miros tare, obținut prin distilarea gudroanelor de lemn și folosit în industrie și în medicină. [Pron. cre-o-, var. creuzot s.n. / < fr. créosote, cf. gr. kreas – carne, sozein – a conserva].
8. [MDN '00] CREOZOT s. m. lichid uleios, gălbui și caustic, cu miros tare, prin distilarea gudroanelor de lemn, folosit în industrie și în medicină. (< fr. créosote)
9. [Scriban] *creozót n. (fr. créosote, f., d. vgr. kréas, carne, și sózo, salvez. Fabricat de Reichenbach la 1832). Chim. Un lichid incolor foarte mirositor, antiseptic, scos din rășina de fag pin destilațiune și foarte recomandat contra ofticiĭ, durerilor de dințĭ ș. a.
10. [DEX '09] CREUZOT s. n. v. creozot.
11. [DN] CREUZOT s.n. v. creozot.
12. [DOOM 3] creozot (desp. cre-o-) s. n.
13. [DOOM 2] creozot (cre-o-) s. n.
14. [MDO] creozot
15. [IVO-III] creozot.
Sursă: DEX online sub licență GNU GPL