Definiție și ce înseamnă anuală

1. [DN] ANUALĂ s.f. Expoziție, festival care se organizează în fiecare an. [Cf. fr. annuelle].

2. [DEX '09] ANUAL, -Ă, anuali, -e, adj. Care are loc o dată pe an; care durează un an; care corespunde unui an. Raport anual. Plantă anuală. Plan anual. [Pr.: -nu-al] – Din fr. annuel, lat. annualis.

3. [MDA2] anual, ~ă [At: MEHEDINȚI, G. F. 163 / Pl: ~i, ~e / E: lat annualis cf anuelnic] 1-2 a, av (Care se întâmplă) în (sau pe) fiecare an. 3 a Care durează numai un an. 4 a O dată pe an.

4. [CADE] *ANUAL I. adj. 1 Ce se face în fiecare an: raport ~ ¶ 2 Ce corespunde duratei de un an: venit ~ ¶ 3 🌿 Ce ține numai un an: plantă ~ă. II. adv. În fiecare an; pe an: e bine să se facă ~ un raport asupra progreselor unei știinte [fr. < lat.].

5. [DLRLC] ANUAL, -Ă, anuali, -e, adj. Care se întîmplă sau se face în fiecare an sau o dată pe an; care corespunde unui an. Venit anual. Raport anual. Buget anual ◊ Care durează sau trăiește un an. Plantă anuală. ♦ Care se prevede, care se calculează pe un an. Plan anual. Îndepli-nirea sarcinilor anuale de plan. – Pronunțat: -nu-al.

6. [DLRM] ANUAL, -Ă, anuali, -e, adj. Care are loc o dată pe an; care durează un an; care corespunde unui an. Raport anual. Plantă anuală. Plan anual. [Pr.: -nu-al] – Fr. annuel (lat. lit. annualis).

7. [DN] ANUAL, -Ă adj. (adesea adv.) Care se întîmplă, se face în fiecare an sau o dată la un an. ♦ Care durează un an; corespunzător unui an. [Pron. -nu-al. / < lat. annualis, cf. it. annuale, fr. annuel].

8. [MDN '00] ANUAL, -Ă I. adj. care durează un an, revine în fiecare an. II. s. f. expoziție, festival care se organizează în fiecare an. (< fr. annuel, lat. annualis)

9. [Șăineanu, ed. VI] anual a. 1. care ține un an; 2. care revine în toți anii. ║ adv. pe tot anul.

10. [Scriban] *anuál, -ă adj. (lat. annualis). Care ține un an: plantele graminee îs anuale. Care revine în fie-care an: venit anual. Adv. Pe an: o mie de francĭ anual.

11. [DOOM 3] anual (desp. -nu-al) adj. m., pl. anuali; f. anuală, pl. anuale

12. [DOOM 2] anual (-nu-al) adj. m., pl. anuali; f. anuală, pl. anuale

13. [MDO] anual

Sursă: DEX online sub licență GNU GPL

Alte articole interesante...

[DE] JOURNAL DE DÉBATS [ʒurnal də debá], cotidian francez fondat la Paris (1789); a devenit […]
1. [DEX '09] DEBAVURA, debavurez, vb. I. Tranz. A îndepărta prin ștanțare, dăltuire, polizare etc. […]
1. [DEX '09] DEBAVURARE, debavurări, s. f. Acțiunea de a debavura și rezultatul ei. – […]
1. [DEX '09] DEBAVURA, debavurez, vb. I. Tranz. A îndepărta prin ștanțare, dăltuire, polizare etc. […]
1. [MDA2] debavurator [At: DN3 / Pl: ~i, ~oare / E: debavura + -tor] 1 […]
[MDN '00] DEBAZIFICARE s. f. proces de îndepărtare a bazelor din complexul absorbitiv al solului. […]
[DE] DEBELIANOV, Dimcio (1887-1916), poet bulgar. Înrolat ca voluntar în primul război mondial, moare pe […]
1. [MDA2] rebelat, ~ă a [At: BĂLCESCU, M. V. 313 / Pl: ~ați, ~e / […]
Copyright 2026 © Explicativ.ro