Definiție Dex "rasol"

Explicarea termenului "rasol"

Termenul "rasol" se referă la o modalitate de preparare și servire a unor alimente, în general produse lactate sau legume, într-o formă solubilă și cu consistență de iaurt. Are ca rezultat un produs cu o aromă delicioasă și de multe ori poate fi văzut în mâncărurile mediteraneene. Rasolul se obține prin adăugarea sucului de lămâie sau a oțetului și a laptelui sau a apelor aromate și se obține un produs de consistență mai asemănătoră cu cea a unui piure.

Un exemplu de folosire a rasolului este în prepararea unei mâncăruri de pește, unde prin adăugarea laptelui și a sucului de lămâie se obține o sosă cremoasă, aromată și delicioasă pentru a găti peștele. De asemenea, rasolul poate fi preparat cu legume, cum ar fi dovleceii, și poate fi adăugat ca o componentă a unei salate sau ca cremosă.De asemenea, rasolul poate fi oferit ca supe și se mai poate folosi la prepararea produselor lactate, cum ar fi brânzeturile.

Este o modalitate excelentă de a aduce mai multe arome în bucătărie și de a obține mâncăruri cu o textură și consistență extrem de gustoase.

Alte articole interesante...

1. [DEX '09] TOHOARCĂ, tohoarce, s. f. (Reg.) Cojoc mare ciobănesc, făcut din piei neprelucrate […]
[DE] TORIANÍT s. n. (MINER.) Dioxid de toriu, cristalizat în sistemul cubic, cu luciu semimetalic. […]
1. [MDA2] toriditate sf [At: SCRIBAN, D. / E: torid + -itate] (Rar) Dogoreală (1). […]
1. [MDA2] torini vt [At: ALR II, 36 / Pzi: ~nesc / E: torină] (Reg; […]
1. [MDA2] toriumterapie sf [At: DN3 / Pl: ~ii / E: fr thoriumthérapie] (Med) Folosire […]
1. [DRAM 2021] torján, torjanuri, s.n. (reg.) Coada de lemn a măturii: „Cu torjanu măturii” […]
1. [MDA2] tormac sm [At: ANON. CAR. / E: mg tormák (pll torma)] (Bot; Ban) […]
[MDN '00] TORMINOS, -OASĂ adj. referitor la colicele intestinale, cu caracter de colică. (< fr. […]
Copyright 2024 © Explicativ.ro