Definiție și ce înseamnă vermillon

1. [DEX '09] VERMILLON s. n. Sulfură roșie de mercur sau de antimoniu, folosită pentru fabricarea culorii roșu-viu; culoare fabricată pe baza acestei sulfuri și folosită în pictura de ulei. [Pr.: -mi-ion] – Cuv. fr.

2. [MDA2] vermillon si [At: ENC. ROM. / P: ~mi-ion / S și: (înv) ~ilon / E: fr vermillon] 1 Sulfură naturală de mercur sau de antimoniu, de culoare roșu-intens către oranj, folosită mai ales ca vopsea în pictură Si: cinabru (1), chinovar. 2 (Pex) Culoare folosită în pictura de ulei, roșie-intens către oranj, cu mare putere de acoperire, obținută din vermillon (1).

3. [DEXI] vermillon [vermijon] s.n. Sulfura naturală de mercur sau de antimoniu, pulverizată, de culoare roșu-intens către oranj, folosită mai ales ca vopsea în pictură; cinabru, chinovar. ♦ Ext. Culoare folosită în pictura de ulei, roșu-intens către oranj, cu mare putere de acoperire, obținută pe baza acestor sulfuri. • siL -mi-on. scris și (înv.) vermilon. /<fr. vermillon.

4. [DEX '98] VERMILLON s. n. Sulfură roșie de mercur sau de antimoniu, folosită pentru fabricarea culorii roșu-viu; culoare fabricată pe baza acestei sulfuri și întrebuințată în pictura de ulei. [Pr.: -mi-ion] – Cuv. fr.

5. [DN] VERMILLON s.n. Sulfură roșie de mercur pulverizată, folosită în pictura de ulei drept culoare roșu-intens. [Pron. -mi-on. / < fr. vermillon].

6. [MDN '00] VERMILLON [-MI-ION] s. n. sulfură roșie de mercur sau de antimoniu, pulverizată, în pictura de ulei, culoare roșie-vie. (< fr. vermillon)

7. [DCR2] vermillon s. n. 1984 Roșu foarte viu v. galben-praz [pron. vermion] (din fr. vermillon; DN3)

8. [DEXI] vermilon s.n. v. vermillon.

9. [DEXI] vermion s.n. v. vermillon.

10. [DOOM 3] vermillon (fr.) [pron. vermiĭõ] s. n.

11. [DOOM 2] vermillon (fr.) [pron. vermiĭõ] s. n.

Sursă: DEX online sub licență GNU GPL

Alte articole interesante...

1. [MDA2] venerologic, ~ă a [At: DN3 / Pl: ~ici, ~ice / E: ger venerologisch] […]
1. [DEX '09] VENESECȚIE, venesecții, s. f. Deschidere pe cale operatorie a peretelui unei vene […]
1. [DEX '09] VENESECȚIE, venesecții, s. f. Deschidere pe cale operatorie a peretelui unei vene […]
1. [DEX '09] VENETIC, -Ă, venetici, -ce, s. m., s. f. I. S. m. și […]
1. [MDA2] venet2, ~ă [At: ENC. ROM. III, 1204 / Pl: ~eți, ~e / E: […]
1. [DEX '09] VENEZUELAN, -Ă s. m. și f., adj. v. venezuelean. 2. [MDA2] venezuelan, […]
1. [DEX '09] VENEZUELEAN, -Ă, venezueleni, -e, s. m. și f., adj. 1. S. m. […]
1. [DEX '09] VENEZUELIAN, -Ă s. m. și f., adj. v. venezuelean. 2. [MDA2] venezuelian, […]
Copyright 2026 © Explicativ.ro