1. [DEX '09] VASELINĂ, vaseline, s. f. Substanță vâscoasă obținută prin rafinarea fracțiunilor grele de la distilarea țițeiului ori prin amestecarea cu parafină a unor uleiuri minerale, folosită ca unsoare pentru pielărie, ca lubrifiant etc. sau (în stare pură) ca unguent în farmacie și în cosmetică. – Din fr. vaseline.
2. [MDA2] vaselină sf [At: ENC. ROM. / V: (asr) vaze~, (pop) ~sil~ / Pl: ~ne / E: fr vaseline, ger Vaseline] Substanță vâscoasă obținută prin rafinarea fracțiunilor grele de la distilarea țițeiului ori prin amestecarea cu parafină a unor uleiuri minerale, folosită în industrie, ca unsoare pentru pielărie2, ca lubrifiant etc. sau ca excipient ori ca unguent în farmacie și în cosmetică.
3. [DEXI] vaselină s.f. Substanță lubrifiantă, vîscoasă, obținută prin rafinarea fracțiunilor grele de la distilarea țițeiului sau prin amestecarea cu parafină a unor uleiuri minerale, folosită în scopuri tehnice, farmaceutice și cosmetice. ◊ Vaselină boricată v. boricat. • pl. -e. și vasilină s.f. /<fr. vaseline, germ. Vaseline; cf. germ. Wasser „apă”, gr. ἒλαιονε „ulei”.
4. [DEX '98] VASELINĂ, vaseline, s. f. Substanță vâscoasă obținută prin rafinarea fracțiunilor grele de la distilarea țițeiului, ori prin amestecarea cu parafină a unor uleiuri, minerale, folosită ca unsoare pentru pielărie, ca lubrifiant etc. sau (în stare pură) ca unguent în farmacie și în cosmetică. – Din fr. vaseline.
5. [DLRLC] VASELINĂ s. f. Substanță moale, constituind un amestec de hidrocarburi, obținută ca reziduu din distilarea țițeiului și folosită ca unsoare pentru pielărie, ca lubrifiant etc. sau (în stare pură) ca unguent în farmacie și în cosmetică.
6. [DN] VASELINĂ s.f. Substanță lubrifiantă care se prepară prin distilarea petrolului. [< fr. vaseline].
7. [MDN '00] VASELINĂ s. f. substanță lubrifiantă preparată prin distilarea petrolului. (< fr. vaseline)
8. [Scriban] *vaselínă1 f., pl. e (fr. vaseline, cuv. creat la 1878 în Statele Unite de Chesebrough din răd. germanuluĭ wasser, apă, și gr. élaion, uleĭ). Un fel de unsoare (alifie) minerală albă scoasă din petrolu brut. – Pop. vasilină (după numele de Vasile!).[1]
9. [MDA2] vasilină sf vz vaselină
10. [MDA2] vazelină sf vz vaselină
11. [DEXI] vasilină s.f. v. vaselină.
12. [Scriban] *vasilínă, V. vaselină.
13. [Scriban] *vazelínă, V. vaselină.
14. [DOOM 3] vaselină s. f., g.-d. art. vaselinei; pl. vaseline
15. [DOOM 2] vaselină s. f., g.-d. art. vaselinei; pl. vaseline
16. [MDO] vaselină
17. [IVO-III] vaselină.
Sursă: DEX online sub licență GNU GPL