Definiție și ce înseamnă preferențial

1. [DEX '09] PREFERENȚIAL, -Ă, preferențiali, -e, adj. Care stabilește o preferință, care se acordă cu preferință; care se face în favoarea cuiva; de favoare. [Pr.: -ți-al] – Din fr. préférentiel.

2. [MDA2] preferențial, ~ă a [At: M 1962, nr. 4, 19 / P: ~ți-al / V: ~rin~ / Pl: ~i, ~e / E: fr préférentiel] 1 (Prt) Care stabilește o preferință. 2 Care se acordă cu preferință. 3 Către care se îndreaptă preferința cuiva. 4 Care este, se face în favoarea, în avantajul cuiva.

3. [DLRLC] PREFERENȚIAL, -Ă, preferențiali, -e, adj. Care se acordă cu preferință în favoarea cuiva, care se bazează pe preferințe; de favoare. Regim preferențial. Tarif vamal preferențial.

4. [DN] PREFERENȚIAL, -Ă adj. Care se acordă cu preferință cuiva; de favoare. [Pron. -ți-al, var. preferințial, -ă adj. / < fr. préférentiel].

5. [MDN '00] PREFERENȚIAL, -Ă adj. care acordă cu preferință cuiva; de favoare. (< fr. préférentiel)

6. [Scriban] *preferențiál, -ă adj. (d. preferență). De favoare: tarif preferențial.

7. [MDA2] preferințial, ~ă a vz preferențial

8. [DN] PREFERINȚIAL, -Ă adj. v. preferențial.

9. [DOOM 3] preferențial (desp. -ți-al) adj. m., pl. preferențiali; f. preferențială, pl. preferențiale

10. [DOOM 2] preferențial (-ți-al) adj. m., pl. preferențiali; f. preferențială, pl. preferențiale

Sursă: DEX online sub licență GNU GPL

Alte articole interesante...

1. [DEX '09] PREEXISTENT, -Ă, preexistenți, -te, adj. Care există de mai înainte, care preexistă. […]
1. [DEX '09] PREEXISTENȚĂ, preexistențe, s. f. Faptul de a preexista. ♦ Credința într-o existență […]
1. [DEX '09] PREFABRICA, prefabric, vb. I. Tranz. A fabrica într-o întreprindere elementele componente ale […]
1. [DEX '09] PREFABRICARE, prefabricări, s. f. Acțiunea de a prefabrica și rezultatul ei. – […]
1. [DEX '09] PREFABRICAT, -Ă, prefabricați, -te, adj., s. n. (Piesă) care se află într-o […]
1. [DEX '09] PREFABRICAȚIE, prefabricații, s. f. Prefabricare. – Din fr. préfabrication. 2. [MDA2] prefabricație […]
1. [DEX '09] PREFACE, prefac, vb. III. 1. Tranz. și refl. A da sau a […]
1. [DEX '09] PREFACERE, prefaceri, s. f. Acțiunea de a (se) preface și rezultatul ei; […]
Copyright 2026 © Explicativ.ro