Definiție și ce înseamnă pontifical

1. [DEX '09] PONTIFICAL, -Ă, pontificali, -e, adj. Care ține de un pontif sau de autoritatea acestuia, privitor la un pontif; spec. care ține de papă sau de autoritatea lui, privitor la papă, papal. – Din fr. pontifical, lat. pontificalis.

2. [MDA2] pontifical, ~ă [At: HELIADE, O. I, 220 / V: (înv) ~tef~ / Pl: ~i, ~e, (înv) ~i / E: fr pontifical, lat pontificalis] 1 a Care aparține pontifului (2) Si: (îvr) ponteficial (1). 2 a Privitor la pontif (2) Si: (îvr) ponteficial (2). 3 a Care ține de pontif (2) Si: (îvr) ponteficial (3). 4 a (Spc) Care ține de papă sau de autoritatea lui Si: (îvr) ponteficial (4). 5 a (Spc) Care reprezintă pe papă Si: (îvr) ponteficial (5). 6 (Spc) Privitor la papă Si: papal. 7 sf Carte cu ritualul îndeplinit de un episcop la oficierea serviciului religios.

3. [DEX '98] PONTIFICAL, -Ă, pontificali, -e, adj. Care ține de pontif sau de autoritatea unui pontif, privitor la pontif; spec. care ține de papă sau de autoritatea lui, privitor la papă, papal. – Din fr. pontifical, lat. pontificalis.

4. [DLRLC] PONTIFICAL, -Ă, pontificali, -e, adj. Care ține de pontif sau de autoritatea unui pontif; papal. Scaunul pontifical. ▭ Prin mijlocirea cardinalului secretar se dădu lui Șincai... voia pontificală de a putea consulta orice carte pentru scopurile sale științifice. IORGA, L. II 200.

5. [DN] PONTIFICAL, -Ă adj. De pontif; papal. [< fr. pontifical].

6. [MDN '00] PONTIFICAL, -Ă I. adj. de pontif; papal. II. s. n. 1. ritual al hirotonisirii episcopilor. 2. cronică papală. (< fr. pontifical, lat. pontificalis)

7. [Șăineanu, ed. VI] pontifical a. ce ține de un pontifice sau de demnitatea sa: veșminte pontificale, autoritate pontificală.

8. [Scriban] *pontificál, -ă adj. (lat. pontificalis). De pontifice, al pontificeluĭ: scaunu pontifical.

9. [MDA2] pontefical, ~ă a vz pontifical

10. [DOOM 3] pontifical adj. m., pl. pontificali; f. pontificală, pl. pontificale

11. [DOOM 2] pontifical adj. m., pl. pontificali; f. pontificală, pl. pontificale

12. [DOOM 3] !Scaunul Pontifical (papalitatea) s. propriu n. art.

13. [DOOM 2] !Scaunul Pontifical s. propriu n.

Sursă: DEX online sub licență GNU GPL

Alte articole interesante...

1. [MDA2] ponctura vt [At: ALR SN II, h 525/2 / Pzi: ~rez / E: […]
1. [MDA2] ponctura vt [At: ALR SN II, h 525/2 / Pzi: ~rez / E: […]
1. [MDA2] ponctura vt [At: ALR SN II, h 525/2 / Pzi: ~rez / E: […]
1. [MDA2] poncăi [At: LEXIC REG. 43 / Pzi: poncăi, ~esc / E: ns cf […]
1. [MDA2] poncăială sf [At: UDRESCU, GL. / P: ~că-ia~ / Pl: ~ieli / E: […]
1. [MDA2] poncăi [At: LEXIC REG. 43 / Pzi: poncăi, ~esc / E: ns cf […]
1. [MDA2] poncăit1 sn [At: UDRESCU, GL. / Pl: ? / E: poncăi] (Reg) Poncăială. […]
1. [MDA2] poncăitură sf [At: UDRESCU, GL. / P: ~că-i~ / Pl: ~ri / E: […]
Copyright 2026 © Explicativ.ro