Definiție și ce înseamnă placheu

1. [DEX '09] BLACHEU, blacheuri, s. n. Bucată (semiovală) de tablă care se aplică pe vârful și pe tocul încălțămintei pentru a le proteja. [Var.: placheu s. n.] – Et. nec.

2. [MDA2] blacheu sn [At: DEX2 / V: pl~ / Pl: ~ri / E: nct] Bucată (semiovală) de tablă care se aplică pe vârful tălpii și pe tocul încălțămintei pentru a le proteja.

3. [DEXI] blacheu s.n. Piesă metalică sau de cauciuc, de formă semiovală, care se aplică pe vîrful sau pe tocul tălpii încălțămintei, pentru a le proteja. • pl. -uri. și (reg.) placheu s.n. /<engl. blackey.

4. [DLRLC] BLACHEU, blacheuri, s. n. Mică bucată de fier în formă semiovală, care se aplică pentru a proteja vîrful și tocul încălțămintei. – Variantă: placheu s. n.

5. [DLRM] BLACHEU, blacheuri, s. n. Bucată (semiovală) de fier, care se aplică pe vîrful și pe tocul încălțămintei pentru a le proteja. [Var.: placheu s. n.] – Fr. plaqué.

6. [DN] BLACHEU s.n. Plăcuță de oțel care se pune la vîrful și la tocul încălțămintei, pentru a le face mai rezistente la tocire. [Pl. -uri, var. placheu s.n. / < engl. blackey].

7. [MDN '00] BLACHEU s. n. plăcuță de oțel în vârful și la tocul încălțămintei. (< engl. blackey)

8. [DEX '09] PLACHEU s. n. v. blacheu.

9. [MDA2] placheu sn vz blacheu

10. [DN] PLACHEU s.n. v. blacheu.

11. [DOOM 3] blacheu s. n., art. blacheul; pl. blacheuri

12. [DOOM 2] blacheu s. n., art. blacheul; pl. blacheuri

13. [MDO] blacheu

14. [MDO] placheu, pl. placheuri

15. [GAER] blacheu DLRM inserează cuvîntul sub forma placheu, potrivi cu etimologia pe care i-o dă: fr. plaque. DN îl trece la blacheu menținînd aceeași etimologie și fără să dea vreo explicație pentru schimbarea consoanei inițiale. Pe cît pot ști, în franțuzește nu se zice plaque la obiectul în discuție: în tinerețe am auzit adesea pronunțîndu-se cu b-, dar în dicționare cuvînt nu e inserat sub nici o formă. Este vorba de un cuvînt englezesc blackey,[1] care are la baza un nume de persoană, desigur al celui care a lansat obiectul.

16. [Argou] a-i arde placheul în flec expr. (intl.) a dori să plece

Sursă: DEX online sub licență GNU GPL

Alte articole interesante...

[Scriban] *piperacéŭ, -ée adj., pl. eĭ, ee (în lat. botanică piperáceus, d. lat. piper, piper). […]
[MDN '00] PIPERALE s. f. pl. ordin de plante cu flori: piperaceele și familiile înrudite. […]
1. [DEX '09] PIPĂRA vb. I v. pipera. 2. [DEX '09] PIPERA, piperez, vb. I. […]
1. [DEX '09] PIPERAT, -Ă, piperați, -te, adj. 1. (Despre mâncăruri și băuturi) În care […]
1. [DEX '09] PIPERAZINĂ, piperazine, s. f. Substanță sub formă de cristale incolore, solubile în […]
1. [MDA2] pipăraș sm [At: BARCIANU, V. / V: ~per~ / Pl: ~i / E: […]
1. [DEX '09] PIPIRIG, pipirigi, s. m. Nume dat mai multor plante erbacee care cresc […]
1. [DEX '09] PIPERINĂ, piperine, s. f. Alcaloid care se găsește în piper. – Din […]
Copyright 2026 © Explicativ.ro